AKP ZAMMINI AL BAŞINA ÇAL!

Haziran 2019 dönemine ait enflasyon rakamının düşük açıklanmasına bağlı olarak emekli maaşlarına 2019 yılının 2. yarısı için yapılan %5’lik zam oranına yönelik tepkiler giderek artıyor.

Tüm Emekliler Sendikası (Tüm Emekli-Sen) Genel Merkezince alınan eş zamanlı basın açıklaması kararı gereğince, 5 Temmuz Cuma günü Kadıköy Khalkedon Meydanında Tüm Emekli-Sen İstanbul Şubeleri tarafından basın açıklaması gerçekleştirilerek emekli maaşlarına 1 Temmuzdan geçerli olmak üzere yapılan %5’lik maaş zammı protesto edildi.

Tüm Emekli-Sen Merkez Yürütme Kurulu üyesi Mehmet Vedat Şerifoğlu’nun da katıldığı basın açıklamasında; “Emekli maaşına yapılan sadaka zammına hayır! AKP zammını al başına çal!” yazılı pankart açılarak, “İnsanca yaşamak istiyoruz”, “Sadaka değil toplu sözleşme” ve “AKP zammını al başına çal” sloganları atıldı.

Tüm Emekli-Sen Kadıköy Şube Başkanı Hıdır Kurtulmaz tarafından okunan basın açıklamasında; “Elektrik, Doğalgaz, Şeker, Akaryakıt gibi temel ürünlere gelen bu zamların iğneden, ipliğe tüm ürünlere yansıyacağı, biz emekliler başta olmak üzere tüm halkı açlık sınırının altına indireceği bir süreç ile karşı karşıyayız. 13 milyon emekli Tüm Emekli-Sen’de örgütlü olursak, sorumlusu olmadığımız ekonomik krizin faturasını bizlere kesemezler. Bizleri her geçen gün daha da yoksullaştıran bu gidişatı tersine çevirebiliriz. Biz emekliler Tüm Emekli-Sen’de birleşip, örgütlü büyük bir güce dönüşürsek emekli sendikaları statü yasasını çıkartıp, iktidarları toplu sözleşme masasına oturtup gerçek enflasyon üzerinden ve milli gelirden de pay aldığımız toplu sözleşmelere imza atmak zorunda bırakırız.” denildi.

Tüm Emekli-Sen İstanbul Şubeleri tarafından yapılan eylemde okunan Tüm Emekli Sen Merkez Yürütme Kurulu imzalı basın açıklamasının tam metni aşağıdadır.

İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ
2018 Bütçesi 66 milyar TL açıkla 762 milyar TL olarak meclise sunulduğunda açığın % 40-50 arası yapılacak zamlarla halktan ve özel olarak da biz emeklilerden karşılanacağını yazmıştık.

“2019 yılı Merkezi Hükümet Bütçesine Genel Bakışımız” başlıklı 10 Aralık 2018 tarihli basın açıklamamızda bu tespitimizi hatırlatarak 2019 yılı bütçesinin 93 milyar TL açıkla 960 milyar TL olarak meclise sunulduğunda 93 milyar TL’lik açığın halka zam olarak yansıyacağını ve biz emeklilerin zamlar ve düşük maaş zamlarıyla daha da yoksullaşacağını belirtmiştik.

İlk 5 aylık rakamlara baktığımızda 2019 bütçesinde öngörülen 93 milyar TL’lik açık hedefinin aşılacağı belli oldu. İlk 5 aydaki rakamlara göre 22 milyarı Mayıs ayına ait olmak üzere 5 aylık bütçe açığı 66 milyar TL’yi buldu. Bu ortalama olarak aylık 13.2 milyar TL açık veren bir bütçe demektir. Gidişatın böyle devam etmesi durumunda 13.2 x12 = 158 milyar bütçe açığı ile öngördükleri 93 milyar TL’lik hedefin aşılacağı görülüyor. Bu da Temmuz ayı ve sonrasında bizleri büyük bir zam dalgasının beklediğini gösteriyor.
Gerçek enflasyonun % 30’ları geçtiğini hepimiz bizzat yaşamımızdan bilirken biz emeklilere sahte enflasyon rakamları ile % 5’lik zam verilmesini ve verilecek miktarın daha elimize geçmeden zamlarla misliyle geri alınmasını protesto ediyoruz.

Eskiden iktidarlar seçim öncesi zamları erteleyip, seçim sonrası yaparlardı. Şimdi bir adım daha ileri giderek, 6 aylık enflasyonu düşük gösterip, emeklilere daha da düşük zam verebilmek için asıl zamları Temmuz ayına sarkıttılar. Örneğin EPDK Elektriğe yaptığı zammı 1 Temmuzda başlatacağını duyurdu.

Seçim sonrası Çaykur çay fiyatlarını %15, Türk Şeker şeker fiyatlarını %16 arttırdı. Botaş doğalgaz fiyatlarını en az %10 arttırmaya hazırlanıyor.

Elektrik, Doğalgaz, Şeker, Akaryakıt gibi temel ürünlere gelen bu zamların iğneden, ipliğe tüm ürünlere yansıyacağı, biz emekliler başta olmak üzere tüm halkı açlık sınırının altına indireceği bir süreç ile karşı karşıyayız.

13 milyon emekli Tüm Emekli-Sen’de örgütlü olursak, sorumlusu olmadığımız ekonomik krizin faturasını bizlere kesemezler. Bizleri her geçen gün daha da yoksullaştıran bu gidişatı tersine çevirebiliriz.

Biz emekliler Tüm Emekli-Sen’de birleşip, örgütlü büyük bir güce dönüşürsek emekli sendikaları statü yasasını çıkartıp, iktidarları toplu sözleşme masasına oturtup gerçek enflasyon üzerinden ve milli gelirden de pay aldığımız toplu sözleşmelere imza atmak zorunda bırakırız.

Bizler sadaka zamlara mahkum değiliz. Maaşlarımız toplu sözleşme masasında belirlensin istiyoruz. Bizler sendikada örgütlü olursak insanca yaşam talebimiz gerçekleşir.

İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ!
SADAKA DEĞİL, TOPLU SÖZLEŞME İSTİYORUZ!

TÜM EMEKLİ SEN MERKEZ YÜRÜTME KURULU
Basın Açıklaması, 5 Temmuz 2019

Bir cevap yazın