İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ

2018 Bütçesi 66 milyar TL açıkla 762 milyar TL olarak meclise sunulduğunda açığın % 40 – 50 arası yapılacak zamlarla halktan ve özel olarak da biz emeklilerden karşılanacağını yazmıştık.
2019 YILI MERKEZİ HÜKÜMET BÜTÇESİNE GENEL BAKIŞIMIZ başlıklı 10 Aralık 2018 tarihli basın açıklamamızda bu tespitimizi hatırlatarak 2019 yılı bütçesinin 93 milyar TL açıkla 960 milyar TL olarak meclise sunulduğunda 93 milyar TL lik açığın halka zam olarak yansıyacağını ve biz emeklilerin zamlar ve düşük maaş zamlarıyla daha da yoksullaşacağını belirtmiştik.
İlk 5 aylık rakamlara baktığımızda 2019 bütçesinde öngörülen 93 milyar TL lik açık hedefinin aşılacağı belli oldu. İlk 5 aydaki rakamlara göre 22 milyarı Mayıs ayına ait olmak üzere 5 aylık bütçe açığı 66 milyar TL yi buldu. Bu ortalama olarak aylık 13.2 milyar TL açık veren bir bütçe demektir. Gidişatın böyle devam etmesi durumunda 13.2 x12 = 158 milyar bütçe açığı ile öngördükleri 93 milyar TL lik hedefin aşılacağı görülüyor.
Bu da Temmuz ayı ve sonrasında bizleri büyük bir zam dalgasının beklediğini gösteriyor.
Gerçek enflasyonun % 30 ları geçtiğini hepimiz bizzat yaşamımızdan bilirken biz emeklilere sahte enflasyon rakamları ile % 5 lik zam verilmesini ve verilecek miktarın daha elimize geçmeden zamlarla misliyle geri alınmasını protesto ediyoruz.
Eskiden iktidarlar seçim öncesi zamları erteleyip, seçim sonrası yaparlardı. Şimdi bir adım daha ileri giderek, 6 aylık enflasyonu düşük gösterip, emeklilere daha da düşük zam verebilmek için asıl zamları Temmuz ayına sarkıttılar. Örneğin EPDK Elektriğe yaptığı zammı 1 Temmuzda başlatacağını duyurdu.
Seçim sonrası Çaykur çay fiatlarına %15, Türk şeker şeker fiatlarını %16 arttırdı. Botaş doğalgaz fiatlarını en az %10 arttırmaya hazırlanıyor.
Elektrik, Doğalğaz, Şeker, Akaryakıt gibi temel ürünlere gelen bu zamların iğneden, ipliğe tüm ürünlere yansıyacağı, biz emekliler başta olmak üzere tüm halkı açlık sınırının altına indireceği bir süreç ile karşı karşıyayız.
13 milyon emekli Tüm Emekli Sen’de örgütlü olursak, sorumlusu olmadığımız ekonomik krizin faturasını bizlere kesemezler. Bizleri her geçen gün daha da yoksullaştıran bu gidişatı tersine çevirebiliriz.
Biz emekliler Tüm Emekli Sen’de birleşip, örgütlü büyük bir güce dönüşürsek emekli sendikaları statü yasasını çıkartıp, iktidarları toplusözleşme masasına oturtup gerçek enflasyon üzerinden ve milli gelirden de pay aldığımız toplusözleşmelere imza atmak zorunda bırakırız.
Bizler sadaka zamlara mahkum değiliz. Maaşlarımız toplusözleşme masasında belirlensin istiyoruz.
Bizler sendikada örgütlü olursak insanca yaşam talebimiz gerçekleşir.
İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ!
SADAKA DEĞİL, TOPLU SÖZLEŞME İSTİYORUZ!
TÜM EMEKLİ SEN ANKARA ŞUBE VE TEMSİLCİLİKLERİ

05.07.2019 ANKARA
SOKAKLARIN SESİ HABER MERKEZÎ AJANS ANKARA

Bir cevap yazın