Tüm Emekliler Sendikası: 65 yaş üstü cezalandırılıyor

Tüm Emekliler Sendikası Merkez Yürütme Kurulu, 65 yaş üstü yurttaşlara uygulanan sokağa çıkma yasağının sonlandırılmasını istedi. Emeklilerin cezalandırıldığını bildiren Tüm Emekli Sen MYK, “Emekliler bu süreçte derin hak kayıpları yaşadı, iktidarın komik lütfu olan kolonya ve maske desteğine bile ulaşamadılar” dedi

BirGün/Ankara

Tüm Emekliler Sendikası (Tüm Emekli Sen) Merkez Yürütme Kurulu’ndan yapılan açıklamada, 65 yaş üstü yurttaşlara yönelik uygulanan sokağa çıkma yasağının normalleşme süreciyle birlikte sonlandırılmaması eleştiilerek, “Bu uygulama bir cezalandırmadır” denildi.

Açıklamada, emeklilerin bu süreçte derin hak kayıpları yaşadığı belirtilerek “Çarşı pazarda fiyatlar çığ gibi büyürken emekliler, bırakalım sağlık ödeneğini bir yana, iktidarın komik lütfu olan kolonya ve maske desteğine bile ulaşamadılar. Önümüzde, Temmuz zamları var. 2020 bütçesine göre emeklilere yüzde 4-5 oranında zam öngörülüyor. Açlık sınırının üç bin TL olduğu günümüzde, bin 500 TL’ye yükseltilen emekli aylıkları bir övünç kaynağı gibi gösteriliyor. Artışları yüzde 100’leri aşan günlük yaşam girdileri karşısında, en düşük emekli maaşı üç bin lira olmalıdır” ifadelerine yer verildi.